Schorzenia dotykające stóp i paznokci

Ludzkie stopy są w stanie być dotknięte przez rozmaite choroby. Z nich w większości wypadków, albowiem w ponad połowie przypadków, nasze stopy są zaatakowane przez grzybicę. Na skutek niej nasze paznokcie stają się żółte oraz dobitnie grubsze. Zachorowaniu na grzybicę paznokci sprzyja noszenie niepraktycznego, szczególnie nazbyt wąskiego obuwia. Inną chorobą jest tzw. zespół zielonych paznokci, jakiej na ogół ulegają osoby zmywające naczynia i moczący dłonie w detergentach. W tkankach wału paznokciowego ma prawo powstać natomiast stan zapalny, zwany zanokcicą. Nareszcie choroby wirusowe są w stanie wywołać brodawki płytek paznokciowych, których efektem może być brak wzrastania paznokcia. Wszystkie te schorzenia wolno odkryć oraz dobrze wcześnie je leczyć dzięki przeróżnego rodzaju badaniom, w szczególności badaniom bakteriologicznym i badaniom syntetycznym składu paznokcia. Schorzeniom tym wolno też zawczasu zapobiegać przez godziwą pielęgnację paznokcia, niemniej jednak w razie konieczności też zmiana sposobu odżywiania oraz obuwia.

Wzmiankowaliśmy już, że paznokcie często ulegają urazom mechanicznym. Pod taki charakterystyczny typ urazu wolno podciągnąć także obgryzanie paznokci. Występuje bezsprzecznie tylko u rąk, chociaż może jakiś cyrkowiec czy też gimnastyk potrafiłby też obgryzać paznokcie u nóg. Jest niewątpliwie oznaką dużego zdenerwowania i szkodliwych nawyków, częściej napotykane u młodych ludzi. Obgryzać można również skórki w okolicach paznokci. 

Dokąd się udać, aby mieć śliczne oraz zdrowe stopy?

Żeby posiadać piękne i zadbane stopy, trzeba je oczywiście codziennie pielęgnować, ale też zadbać o odpowiednie buty oraz leczenie chorób paznokci, jeżeli takowe już na stopach występują. Jeżeli jednak profilaktyka nie pomaga, rekomendujemy podolog Warszawa – podolodzy to lekarze, jacy specjalizują się w leczeniu chorób stóp, dłoni oraz paznokci. Wróćmy jednakże do dbania o stopy – jedną ze szczególnych odmian dbałości o stopy jest stosowanie stosownej diety. Co więc musimy jeść? Potrzebne jest zapewnienie organizmowi słusznej ilości białek, w tym aminokwasów egzogennych, występujących w białkach jaj, mleku, serach i ryżu, dalej wapnia, znajdującego się w mleku, żółtkach jaj, serach, w następnej kolejności żelaza z czerwonego mięsa czy też natki pietruszki, krzemu, którego szczególnie wiele jest w świeżych owocach oraz warzywach, magnezu, który jest składnikiem kakao, czekolady oraz migdałów, oraz cynku, który jest zawarty m.in. w burakach, kapuście oraz kiełkach pszenicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *